Laureatów konkursu wyłoniła Kapituła w składzie: dr Mirosław Antonowicz, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Łukasz Chmaj, audytor, konsultant i trener; dr hab. Aleksandra Laskowska-Rutkowska, profesor Uczelni Łazarskiego, dyrektor Centrum Logistyki i Innowacji w Uczelni Łazarskiego; dr hab. Jana Pieriegud, profesor Katedrze Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; prof. dr hab. Maciej Szymczak, dziekan Wydziału Gospodarki Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; Grzegorz Urban, dyrektor w dziale Strategy & Operations PwC, lider zespołu doradztwa transportowo-logistycznego PwC.

logo-innowacje-2022.png

Laureaci konkursu

PRODUKT INNOWACYJNY

dla Logistyki, Transportu, Produkcji
2021

produkt innowacyjny 2021.jpg
 
logo-innowacje-2022.png

Nagrody główne w 17. edycji konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji otrzymały firmy Glopack, EV Fleet i Team Viewer. Laureatów poznaliśmy podczas jubileuszowej Gali Logistyki, Transportu i Produkcji, w obecności przedstawicieli największych firm branży logistycznej.

 

Celem konkursu niezmiennie jest wyłanianie wyróżniających się produktów i usług, które wspierają pracę działów logistycznych i transportowych. Przy ocenie nadesłanych pomysłów Kapituła bierze pod uwagę ich technologiczną i rynkową innowacyjność, korzyści, jakie nowe rozwiązania mogą przynieść klientom, a także aspekty środowiskowe.

 

Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody i wyróżnienia laureatom badań Operator Logistyczny Roku 2021 oraz Supply Chain Designer, a także firmom nagrodzonym w poprzedniej edycji konkursu.

 

Gratulujemy wszystkim laureatom!

NAGRODY GŁÓWNE

Glopack
za wzmocnioną folię stretch z paskami zabezpieczającymi

W stosunku do standardowych folii dostępnych na rynku, każdy metr nagrodzonej w konkursie folii firmy Glopack posiada trzykrotnie większą wytrzymałość poprzez dodanie pasów foliowych oraz 2-3 razy zmniejszoną wagą metra, co przekłada się na zmniejszone zużycie folii od 30 do nawet 70%. Jedna warstwa folii wzmocnionej równa jest trzem warstwom folii zwykłej. Poprzez zastosowanie pasów wzmacniających, zwiększona została wytrzymałość folii na przebicia, przedarcia, przy znacząco zredukowanej wadze jednego metra folii i zachowaniu jej ekologicznych oraz ekonomicznych walorów. Dzięki wzmocnieniu może być stosowania do pakowania niewymiarowych gabarytów, czy też ładunków typu blacha, kostka brukowa i ładunków, które wymagają szczególnego zabezpieczenia.

 

EV Fleet
za SmartVan IoT – Mobile API

Firma EV Fleet zbudowała, na bazie elektrycznego samochodu dostawczego Mercedes-Benz eSprinter, inteligentny samochód, dysponującym własnym systemem operacyjnym, pozwalającym na pełną integrację z systemami klientów. Dane generowane przez SmartVan IoT – Mobile API posłużą do przygotowania analiz, niezbędnych do optymalizacji procesów logistycznych w dystrybucji miejskiej. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest MATRIX-3D RFID Identification System. Oprogramowanie to pozwala m.in. na wizualizację specjalnie zaprojektowanej przestrzeni ładunkowej samochodu.

 

TeamViewer
za TeamViewer Frontline xPick

System xPick firmy TeamViewer umożliwia szybką, wizualnie sterowaną kompletację — z wolnymi obiema rękami —zmniejszając liczbę błędów. Kontrola produktów, skanowanie kodów kreskowych, czy możliwość zamiany mowy na tekst do wykorzystania w dokumentacji oraz inne etapy przepływu pracy pomagają wykonywać zadania szybciej, dokładniej i w sposób spójny. xPick to w pełni konfigurowalne rozwiązanie rzeczywistości rozszerzonej, które cyfryzuje procesy kompletacji za pomocą m.in. inteligentnych okularów.

 

Opracowanie opisów nagrodzonych produktów powstało na podstawie zgłoszeń przesłanych do konkursu.

 
 

2020

NAGRODY GŁÓWNE

Glopack

za innowacyjną folię stretch

Wiadomym jest, że nie da się wyprodukować folii z kukurydzy czy innego komponentu naturalnego, natomiast udało się zredukować ilość emitowanego plastiku do środowiska do 60%. Nagrodę główną w konkursie otrzymała firma Glopack za innowacyjną folię stretch o bardzo małej grubości i ultra mocnej wytrzymałości. Opatentowana przez firmę technologia pozwala wyprodukować folię trzykrotnie cieńszą od obecnie używanej na rynku o wytrzymałości najmocniejszej foli występującej na rynku. Zastosowanie tych rozwiązań ma bardzo istotny wpływ na środowisko – redukuje emisję opakowań foliowych wprowadzanych na rynek nawet o 2/3 dotychczasowego wolumenu.

 

ESA logistika i NeuroSpace

za inwentaryzację dronami autonomicznymi

Inwentaryzacja w pełni autonomicznymi dronami łączy w sobie elementy sztucznej inteligencji, uzyskane dzięki wykorzystaniu samoorganizujących się sieci neuronowych z wieloaspektową analizą informacji wynikającą z zastosowania zestawu różnorodnych czujników i elementów akwizycji danych. Umożliwia to wykorzystanie systemu w warunkach i miejscach, w których obecnie stosowane rozwiązania, ze względu na ograniczenia funkcjonalne i techniczne, nie są w stanie prawidłowo lub równie efektywnie realizować powierzanych im zadań.

 

EV Fleet

za ECO & Fresh Delivery Foods

Spółka EV Fleet tworzy innowacyjną usługę dostaw na żądanie dla branży e-grocery, opartą w całości na własnej „zielonej flocie” – wyposażonej w zaprojektowany przez siebie system operacyjny do zarządzania dystrybucją w czasie rzeczywistym. Modelowy transport on-demand – ECO & Fresh Delivery to pierwsza tego typu w Europie koncepcja usługi z wykorzystaniem inteligentnych łańcuchów dostaw oraz internetu rzeczy, przeznaczona dla dystrybucji produktów spożywczych, szczególnie tych, które wymagają przewozu w kontrolowanej temperaturze. Usługa łączy zeroemisyjny transport z zaawansowanymi rozwiązaniami logistycznymi, co pozwala zwiększyć efektywność wykorzystania pojazdów oraz liczbę dostaw, przy mniejszym obciążeniu środowiska i niższych kosztach.

 

WYRÓŻNIENIA

Etisoft Smart Solutions

za zintegrowany system intralogistyczny bazujący na robotach mobilnych typu AGV/AMR

Firma Etisoft Smart Solutions opracowała zintegrowany system intralogistyczny bazujący na robotyce mobilnej. Zarówno warstwa hardware (roboty mobilne z serii IntraBot), jak również warstwa software (system nadrzędny IntraFleet 4.0) są autorskim rozwiązaniem opracowanym na potrzeby procesów logistyki wewnętrznej oraz produkcyjnych. System sprawdza się w automatyzacji dostaw komponentów oraz produktów gotowych w zakładach produkcyjnych, można go przystosować do różnych procesów produkcyjno-logistycznych.

 

SSI SCHAEFER

za półautomatyczny system magazynowania i transportu
– regał windowy SSI LOGIMAT® zintegrowany z autonomicznym transportem WEASEL®

Zintegrowany system składowania i transportu drobnych/średnich towarów w magazynach przyprodukcyjnych i dystrybucyjnych składa się z regału windowego do pionowego składowania towaru SSI LOGIMAT® oraz systemu transportu wózkami AGV typu WEASEL®. Regały windowe SSI LOGIMAT® składują towar na półkach, które są automatycznie transportowane do operatora w oknie dostawczym. SSI LOGIMAT® sprzężony jest z systemem WMS lub systemem zarządzania produkcją do wydawania towaru. Po pobraniu i załadowaniu przez operatora zleconych elementów na wózek transportowy AGV typu WEASEL® transportowane są automatycznie do gniazda produkcyjnego lub do strefy konsolidacji magazynu.

 

STILL Polska

za wózek do kompletacji STILL OPX iGo neo

OPX iGo neo to wózek do kompletacji na pierwszych kondygnacjach wyposażony w oprogramowanie i czujniki, dzięki którym staje się inteligentnym elementem procesów intralogistycznych, znacząco podnoszącym ich wydajność. System iGo neo sprawia, że pojazd samoczynnie porusza się za operatorem, dostosowując się do jego rytmu pracy i całkowicie zwalniając go z konieczności sterowania wózkiem na krótkich trasach. Wózki zajmują przy tym optymalną, zgodną z preferencjami operatora, pozycję do odkładania ładunków na widły, do minimum ograniczając dystans, na którym konieczne jest ich ręczne przenoszenie

 

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE

 

SpaceFactory

za realizację projektów przebudowy obiektów magazynowo-produkcyjnych w podejściu zintegrowanym typu One-Stop-Shop

Tradycyjne projekty realizowane są w jednym z dwóch systemów: w systemie kontraktowania pakietowego i w systemie generalnego wykonawstwa, którego bardziej zaawansowaną odmianą jest system design&build – zaprojektuj i zbuduj. Innowacyjny produkt opracowany przez SpaceFactory wychodzi poza tradycyjne systemy realizacji projektów. Firma proponuje zamawiającemu np. operatorowi logistycznemu, czy właścicielowi budynku całkowicie zintegrowaną usługę realizacji projektu – od koncepcji zagospodarowania terenu, przez wszelkie prace projektowe, zarządzanie projektem, uzyskanie pozwoleń urzędowych, przyłącza mediów i doprowadzenie dróg, optymalizacje kosztowe i projektowe, realizację robót budowlanych, po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i przekazanie kluczy do budynku.

 

CLIP Group

za LOHR Railway System

Lohr Railway System to nowoczesna technologia pozwalająca na poziomy załadunek standardowych naczep drogowych na wagony kolejowe, bez konieczności użycia dźwigu. System został zainstalowany w Swarzędzu, na Terminalu Intermodalnym CLIP. Jest to pierwsza tego typu instalacja nie tylko w Polsce, ale również w jakimkolwiek kraju europejskim na wschód od osi Bettembourg – Orbassano k. Turynu. Do prawidłowego działania wymaga użycia wyspecjalizowanych wagonów wyposażonych w obrotową platformę, na którą wjeżdża ciągnik z naczepą. Po właściwym umiejscowieniu zestaw jest rozłączany, a platforma wraz z naczepą obraca się i ustawia równolegle do osi wagonu.

 

Więcej informacji o nagrodzonych i wyróżnionych produktach znajduje się w nr 3/2021 Eurologistics, które dostępne jest na stronie: log24.pl/e-wydania

logo-innowacje_yellow.png
Produkt Innowacyjny

2019

 

NAGRODY GŁÓWNE

ID Logistics i DCLOG – za system dcStreamMobile

PROMAG – za system gęstego składowania AutoMAG Mover

WObit – za robota mobilnego MOBOT® AGV FlatRunner MW Light

WYRÓŻNIENIA

E. Pack – za automatyczny system pakowania CVP-500 (Impack) firmy Neopost

Velis – za Singu Smart Security Desk

T-Systems – za Smarter Gate

Clip Group – za system Vega

logo-innowacje_yellow.png
 
logo-innowacje_yellow.png
2018

Nagrody główne

Sense Monitoring – za system Sense S-One
WDX – za Q Loader, system automatycznego załadunku
Encon-Koester – za Mobile Industial Robots – MiR500

 

Wyróżnienia

TIMOCOM – za System Smart Logistics
WObit – za MOBOT® AGV FlatRunner MW
Elimen City – za Elimen E-VN
Agility Logistics – za Shipa Freight

 
2017

Nagrody główne

Cargonexx – za model biznesowy Cargonexx

FM Logistic – za Inventory Viewer

TEXA Poland – za system eTRUCK

 

Wyróżnienia

EQ System – za platformę komunikacyjną XPRIMER

TimoCom – za TC Transport Order®

logo-innowacje_yellow.png
 
logo-innowacje_yellow.png
2016

Nagrody główne

Cempel Consulting – za FlexSim

Still Polska – za Still iGo neo CX20

Luca – za system Pick-by-Hololens

 

Wyróżnienia

CHEP Polska – za produkt: plastikowa paleta

DataConsult – za produkt: EkspertAR

 
logo-innowacje_yellow.png
2015

Nagrody główne

Wamech – za E-Liner

Logi-Solve – za Slim4

m/d/r/k trusted adviser – za klin do zabezpieczania pojazdów z systemem ostrzegania

 
logo-innowacje_yellow.png
2014

Nagrody główne

Hak – za urządzenie transportowe wraz z magazynem form wielkogabarytowych

UIBS Teamwork – za system IPO – Intelligent Production Organizer

General Logistics Systems Poland – za FlexDeliveryService

 

Wyróżnienia

Trilogiq Poland – za GRAPHIT® Composite System

ERS Railways i CLIP Logistics – za połączenie wahadłowe Portu Rotterdam z Terminalem CLIP

Grupa Delta Trans – za zestaw o obniżonej masie Delta Trans

 
logo-innowacje_yellow.png
2013

Nagroda główna

Auto-Gaz Centrum – za produkt Zenit Pro Diesel

 

Wyróżnienia

EQ System – za oprogramowanie Asprova

Still Polska – za system Still iGO Easy

Kancelaria Prawna Viggen – za system LEXtrans24

Europejski Fundusz Leasingowy – za usługę leasing swobodny

TimoCom Soft und Hardware – za program kalkulacyjno-trackingowy TC eMap

 
logo-innowacje_yellow.png
2012

AutoGuard – za Mobilny Komputer Pokładowy Navto OnLine

Carrier Transicold Polska – za agregat chłodniczy PULSOR

Intex – za kompaktowy elektryczny wózek do transportu i przetaczania szpul

Elpigaz – za instalację DEGAmix – Dual Fuell System

 
logo-innowacje_yellow.png
2011

Nagrody główne

DHL Global Forwarding – za składne pudło transportowe C3SB i podwójny transporter na samochód

Mobileye Vision Technologies –za System Mobileye

Ancra Systems – za system automatycznego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych (ATLS)

Wyróżnienie

Axit – za platformę logistyczną AX4 Open

 
logo-innowacje_yellow.png
2010

Nagrody główne

ELSE – za oprogramowanie X.Mag do wizualizacji i optymalizacji magazynów

Benson Consultants – za oprogramowanie SkyLogic do zarządzania transportem

Innowacyjne Systemy Logistyczne – za VendiShelf – kasetę dystrybutora towarów w regale automatycznym Lean-Lift

Wyróżnienia

Smart Supply – za platformę smart@supply

Still Polska – za zestaw transportowy

ETA – za bezpieczną polisę OCPD

Carrier Transicold Polska – za agregat chłodniczy Vector 1550

Security Plus – za system zarządzania bezpieczeństwem

 
logo-innowacje_yellow.png
2009

Nagrody główne

Europal – za pomarańczowy transfer palet

MGL-Metro Group Logistics Polska – za platformę rybną dla sieci handlowej Makro

Moritz Marek Różycki – za aplikację Internetowy Doradca w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych

Quantum Software – za kompletację falową (Qguar WMS PRO)

Toyota Material Handling – za Toyota I_Sit

Wyróżnienie

Transics International NV – za system zarządzania flotą Transics

 
logo-innowacje_yellow.png
2008

Nagrody główne

Innowacyjne Systemy Logistyczne – za Pallet Mole

Time:Matters – za Sameday Service

Asseco Business Solutions – za Safo.mag

Pozkrone – za Krone Profi Eco Liner

Data System – za DS. Tacho

 

Wyróżnienia

PCC Intermodal – za wahadłowe połączenia kolejowe w relacjach krajowych i międzynarodowych oraz za sieć terminali intermodalnych

CSF Polska – za one4all dla logistyki

Oracle – za Oracle Transportation Management

DKV Euro Service Polska – za elektroniczne rozliczanie autostrad

 
logo-innowacje_yellow.png
2007

Still Polska – za grupę wózków RX70 z technologią hybrydową

Jungheinrich Polska – za kierownicę do wózka widłowego JetPilot

Pozkrone – za system efektywnego i inteligentnego zabezpieczenia ładunku MultiPost

Interhandler – za teleskopowy wysięgnik Teletruk w wózkach widłowych

ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne – za automatyczny regał magazynowy Multispace

Europal za kompleksowy system zwrotów palet w ramach poolu paletowego EPP

 
2006

Logifact-System – za systemowe podejście do planowania operacji magazynowych w produkcie: System sterowania wózkami

ProLogis – za nowatorskie wykorzystanie terenów poprzemysłowych w ProLogis Park Chorzów

Jungheinrich Polska – za zmniejszenie ryzyka operacyjnego w gospodarce magazynowej w produkcie: Obrotowa kabina czołowego wózka widłowego

Premium Technology – za kompleksowe podejście do projektowania i modelowania rozwiązań w zarządzaniu łańcuchami dostaw w produkcie: UGS Plant Simulation

SKK Systemy Kodów Kreskowych – za prostotę i funkcjonalność w produkcie: Terminal głosowy Talkman TM T5’’

Man Star Trucks – za rozwiązania ograniczające szkodliwy wpływ emisji spalin na środowisko w produkcie: Filtr cząstek stałych PM-KAT®

logo-innowacje_yellow.png
 
logo-innowacje_yellow.png
2005

DaimlerChrysler Automotive Polska – za technologię silników wysokoprężnych BlueTec

Pozkrone – za Krone Multi Fix – system zabezpieczenia transportu stali

BT Polska – za układ wspomagający ruszanie wózka z ładunkiem w wózku BT ProLifter

SSI Schäfer – za system regałów przejezdnych

Parkridge – za innowacyjność w parku logistycznym Silesia

Softlab – za optymalizację zarządzania magazynem wysokiego składowania przy zastosowaniu terminali radiowych

Selmar – za komputer przemysłowy najnowszej generacji ForTrack

Cursor – za usługę „Logistyka produktów wsparcia sprzedaży”

Quantum software – za elastyczne konfigurowanie algorytmów obliczania należności w systemie Qguar TMS