Laureatów konkursu wyłoniła Kapituła w składzie: dr Mirosław Antonowicz, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Łukasz Chmaj, audytor, konsultant i trener; dr hab. Aleksandra Laskowska-Rutkowska, profesor Uczelni Łazarskiego, dyrektor Centrum Logistyki i Innowacji w Uczelni Łazarskiego; dr hab. Jana Pieriegud, profesor Katedrze Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; prof. dr hab. Maciej Szymczak, dziekan Wydziału Gospodarki Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; Grzegorz Urban, dyrektor w dziale Strategy & Operations PwC, lider zespołu doradztwa transportowo-logistycznego PwC.

Laureaci konkursu

PRODUKT INNOWACYJNY

2020

dla Logistyki, Transportu, Produkcji

 
logo innowacje_kolor-01.png

W dniu 16 czerwca 2021 roku ogłoszone zostały wyniki konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2020.

 

Szesnasta edycja konkursu przypadła na trudny, ale pełen wyzwań czas. To właśnie otwartość na zmiany i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań decyduje o rozwoju firm, o ich umiejętności dostosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości.

 

Zwycięzców konkursu wyłoniła Kapituła w składzie: dr Mirosław Antonowicz, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Łukasz Chmaj, audytor, konsultant i trener; Peter Duwel, właściciel XTL Consulting; dr hab. Aleksandra Laskowska-Rutkowska, profesor Uczelni Łazarskiego, dyrektor Centrum Logistyki i Innowacji w Uczelni Łazarskiego; dr hab. Jana Pieriegud, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; prof. dr hab. Maciej Szymczak, prorektor do spraw rozwoju i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Kinga Wiśniewska, redaktor prowadząca Eurologistics.

 

NAGRODY GŁÓWNE

Glopack – za innowacyjną folię stretch

Wiadomym jest, że nie da się wyprodukować folii z kukurydzy czy innego komponentu naturalnego, natomiast udało się zredukować ilość emitowanego plastiku do środowiska do 60%. Nagrodę główną w konkursie otrzymała firma Glopack za innowacyjną folię stretch o bardzo małej grubości i ultra mocnej wytrzymałości. Opatentowana przez firmę technologia pozwala wyprodukować folię trzykrotnie cieńszą od obecnie używanej na rynku o wytrzymałości najmocniejszej foli występującej na rynku. Zastosowanie tych rozwiązań ma bardzo istotny wpływ na środowisko – redukuje emisję opakowań foliowych wprowadzanych na rynek nawet o 2/3 dotychczasowego wolumenu.

 

ESA logistika i NeuroSpace – za inwentaryzację dronami autonomicznymi

Inwentaryzacja w pełni autonomicznymi dronami łączy w sobie elementy sztucznej inteligencji, uzyskane dzięki wykorzystaniu samoorganizujących się sieci neuronowych z wieloaspektową analizą informacji wynikającą z zastosowania zestawu różnorodnych czujników i elementów akwizycji danych. Umożliwia to wykorzystanie systemu w warunkach i miejscach, w których obecnie stosowane rozwiązania, ze względu na ograniczenia funkcjonalne i techniczne, nie są w stanie prawidłowo lub równie efektywnie realizować powierzanych im zadań.

 

EV Fleet – za ECO & Fresh Delivery Foods

Spółka EV Fleet tworzy innowacyjną usługę dostaw na żądanie dla branży e-grocery, opartą w całości na własnej „zielonej flocie” – wyposażonej w zaprojektowany przez siebie system operacyjny do zarządzania dystrybucją w czasie rzeczywistym. Modelowy transport on-demand – ECO & Fresh Delivery to pierwsza tego typu w Europie koncepcja usługi z wykorzystaniem inteligentnych łańcuchów dostaw oraz internetu rzeczy, przeznaczona dla dystrybucji produktów spożywczych, szczególnie tych, które wymagają przewozu w kontrolowanej temperaturze. Usługa łączy zeroemisyjny transport z zaawansowanymi rozwiązaniami logistycznymi, co pozwala zwiększyć efektywność wykorzystania pojazdów oraz liczbę dostaw, przy mniejszym obciążeniu środowiska i niższych kosztach.

 

WYRÓŻNIENIA

Etisoft Smart Solutions – za zintegrowany system intralogistyczny bazujący na robotach mobilnych typu AGV/AMR

Firma Etisoft Smart Solutions opracowała zintegrowany system intralogistyczny bazujący na robotyce mobilnej. Zarówno warstwa hardware (roboty mobilne z serii IntraBot), jak również warstwa software (system nadrzędny IntraFleet 4.0) są autorskim rozwiązaniem opracowanym na potrzeby procesów logistyki wewnętrznej oraz produkcyjnych. System sprawdza się w automatyzacji dostaw komponentów oraz produktów gotowych w zakładach produkcyjnych, można go przystosować do różnych procesów produkcyjno-logistycznych.

 

SSI SCHAEFER – za półautomatyczny system magazynowania i transportu
– regał windowy SSI LOGIMAT® zintegrowany z autonomicznym transportem WEASEL®

Zintegrowany system składowania i transportu drobnych/średnich towarów w magazynach przyprodukcyjnych i dystrybucyjnych składa się z regału windowego do pionowego składowania towaru SSI LOGIMAT® oraz systemu transportu wózkami AGV typu WEASEL®. Regały windowe SSI LOGIMAT® składują towar na półkach, które są automatycznie transportowane do operatora w oknie dostawczym. SSI LOGIMAT® sprzężony jest z systemem WMS lub systemem zarządzania produkcją do wydawania towaru. Po pobraniu i załadowaniu przez operatora zleconych elementów na wózek transportowy AGV typu WEASEL® transportowane są automatycznie do gniazda produkcyjnego lub do strefy konsolidacji magazynu.

 

STILL Polska – za wózek do kompletacji STILL OPX iGo neo

OPX iGo neo to wózek do kompletacji na pierwszych kondygnacjach wyposażony w oprogramowanie i czujniki, dzięki którym staje się inteligentnym elementem procesów intralogistycznych, znacząco podnoszącym ich wydajność. System iGo neo sprawia, że pojazd samoczynnie porusza się za operatorem, dostosowując się do jego rytmu pracy i całkowicie zwalniając go z konieczności sterowania wózkiem na krótkich trasach. Wózki zajmują przy tym optymalną, zgodną z preferencjami operatora, pozycję do odkładania ładunków na widły, do minimum ograniczając dystans, na którym konieczne jest ich ręczne przenoszenie

 

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE

 

SpaceFactory – za realizację projektów przebudowy obiektów magazynowo-produkcyjnych w podejściu zintegrowanym typu One-Stop-Shop

Tradycyjne projekty realizowane są w jednym z dwóch systemów: w systemie kontraktowania pakietowego i w systemie generalnego wykonawstwa, którego bardziej zaawansowaną odmianą jest system design&build – zaprojektuj i zbuduj. Innowacyjny produkt opracowany przez SpaceFactory wychodzi poza tradycyjne systemy realizacji projektów. Firma proponuje zamawiającemu np. operatorowi logistycznemu, czy właścicielowi budynku całkowicie zintegrowaną usługę realizacji projektu – od koncepcji zagospodarowania terenu, przez wszelkie prace projektowe, zarządzanie projektem, uzyskanie pozwoleń urzędowych, przyłącza mediów i doprowadzenie dróg, optymalizacje kosztowe i projektowe, realizację robót budowlanych, po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i przekazanie kluczy do budynku.

 

CLIP Group – za LOHR Railway System

Lohr Railway System to nowoczesna technologia pozwalająca na poziomy załadunek standardowych naczep drogowych na wagony kolejowe, bez konieczności użycia dźwigu. System został zainstalowany w Swarzędzu, na Terminalu Intermodalnym CLIP. Jest to pierwsza tego typu instalacja nie tylko w Polsce, ale również w jakimkolwiek kraju europejskim na wschód od osi Bettembourg – Orbassano k. Turynu. Do prawidłowego działania wymaga użycia wyspecjalizowanych wagonów wyposażonych w obrotową platformę, na którą wjeżdża ciągnik z naczepą. Po właściwym umiejscowieniu zestaw jest rozłączany, a platforma wraz z naczepą obraca się i ustawia równolegle do osi wagonu.

 

Więcej informacji o nagrodzonych i wyróżnionych produktach znajduje się w nr 3/2021 Eurologistics, które dostępne jest na stronie: log24.pl/e-wydania

Produkt Innowacyjny

2019

 

NAGRODY GŁÓWNE

ID Logistics i DCLOG – za system dcStreamMobile

PROMAG – za system gęstego składowania AutoMAG Mover

WObit – za robota mobilnego MOBOT® AGV FlatRunner MW Light

WYRÓŻNIENIA

E. Pack – za automatyczny system pakowania CVP-500 (Impack) firmy Neopost

Velis – za Singu Smart Security Desk

T-Systems – za Smarter Gate

Clip Group – za system Vega

 
logo-innowacje_yellow.png
logo-innowacje_yellow.png
2018

Nagrody główne

Sense Monitoring – za system Sense S-One
WDX – za Q Loader, system automatycznego załadunku
Encon-Koester – za Mobile Industial Robots – MiR500

 

Wyróżnienia

TIMOCOM – za System Smart Logistics
WObit – za MOBOT® AGV FlatRunner MW
Elimen City – za Elimen E-VN
Agility Logistics – za Shipa Freight

 
2017

Nagrody główne

Cargonexx – za model biznesowy Cargonexx

FM Logistic – za Inventory Viewer

TEXA Poland – za system eTRUCK

 

Wyróżnienia

EQ System – za platformę komunikacyjną XPRIMER

TimoCom – za TC Transport Order®

logo-innowacje_yellow.png
 
logo-innowacje_yellow.png
2016

Nagrody główne

Cempel Consulting – za FlexSim

Still Polska – za Still iGo neo CX20

Luca – za system Pick-by-Hololens

 

Wyróżnienia

CHEP Polska – za produkt: plastikowa paleta

DataConsult – za produkt: EkspertAR

 
logo-innowacje_yellow.png
2015

Nagrody główne

Wamech – za E-Liner

Logi-Solve – za Slim4

m/d/r/k trusted adviser – za klin do zabezpieczania pojazdów z systemem ostrzegania

 
logo-innowacje_yellow.png
2014

Nagrody główne

Hak – za urządzenie transportowe wraz z magazynem form wielkogabarytowych

UIBS Teamwork – za system IPO – Intelligent Production Organizer

General Logistics Systems Poland – za FlexDeliveryService

 

Wyróżnienia

Trilogiq Poland – za GRAPHIT® Composite System

ERS Railways i CLIP Logistics – za połączenie wahadłowe Portu Rotterdam z Terminalem CLIP

Grupa Delta Trans – za zestaw o obniżonej masie Delta Trans

 
logo-innowacje_yellow.png
2013

Nagroda główna

Auto-Gaz Centrum – za produkt Zenit Pro Diesel

 

Wyróżnienia

EQ System – za oprogramowanie Asprova

Still Polska – za system Still iGO Easy

Kancelaria Prawna Viggen – za system LEXtrans24

Europejski Fundusz Leasingowy – za usługę leasing swobodny

TimoCom Soft und Hardware – za program kalkulacyjno-trackingowy TC eMap

 
logo-innowacje_yellow.png
2012

AutoGuard – za Mobilny Komputer Pokładowy Navto OnLine

Carrier Transicold Polska – za agregat chłodniczy PULSOR

Intex – za kompaktowy elektryczny wózek do transportu i przetaczania szpul

Elpigaz – za instalację DEGAmix – Dual Fuell System

 
logo-innowacje_yellow.png
2011

Nagrody główne

DHL Global Forwarding – za składne pudło transportowe C3SB i podwójny transporter na samochód

Mobileye Vision Technologies –za System Mobileye

Ancra Systems – za system automatycznego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych (ATLS)

Wyróżnienie

Axit – za platformę logistyczną AX4 Open

 
logo-innowacje_yellow.png
2010

Nagrody główne

ELSE – za oprogramowanie X.Mag do wizualizacji i optymalizacji magazynów

Benson Consultants – za oprogramowanie SkyLogic do zarządzania transportem

Innowacyjne Systemy Logistyczne – za VendiShelf – kasetę dystrybutora towarów w regale automatycznym Lean-Lift

Wyróżnienia

Smart Supply – za platformę smart@supply

Still Polska – za zestaw transportowy

ETA – za bezpieczną polisę OCPD

Carrier Transicold Polska – za agregat chłodniczy Vector 1550

Security Plus – za system zarządzania bezpieczeństwem

 
logo-innowacje_yellow.png
2009

Nagrody główne

Europal – za pomarańczowy transfer palet

MGL-Metro Group Logistics Polska – za platformę rybną dla sieci handlowej Makro

Moritz Marek Różycki – za aplikację Internetowy Doradca w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych

Quantum Software – za kompletację falową (Qguar WMS PRO)

Toyota Material Handling – za Toyota I_Sit

Wyróżnienie

Transics International NV – za system zarządzania flotą Transics

 
logo-innowacje_yellow.png
2008

Nagrody główne

Innowacyjne Systemy Logistyczne – za Pallet Mole

Time:Matters – za Sameday Service

Asseco Business Solutions – za Safo.mag

Pozkrone – za Krone Profi Eco Liner

Data System – za DS. Tacho

 

Wyróżnienia

PCC Intermodal – za wahadłowe połączenia kolejowe w relacjach krajowych i międzynarodowych oraz za sieć terminali intermodalnych

CSF Polska – za one4all dla logistyki

Oracle – za Oracle Transportation Management

DKV Euro Service Polska – za elektroniczne rozliczanie autostrad

 
logo-innowacje_yellow.png
2007

Still Polska – za grupę wózków RX70 z technologią hybrydową

Jungheinrich Polska – za kierownicę do wózka widłowego JetPilot

Pozkrone – za system efektywnego i inteligentnego zabezpieczenia ładunku MultiPost

Interhandler – za teleskopowy wysięgnik Teletruk w wózkach widłowych

ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne – za automatyczny regał magazynowy Multispace

Europal za kompleksowy system zwrotów palet w ramach poolu paletowego EPP

 
2006

Logifact-System – za systemowe podejście do planowania operacji magazynowych w produkcie: System sterowania wózkami

ProLogis – za nowatorskie wykorzystanie terenów poprzemysłowych w ProLogis Park Chorzów

Jungheinrich Polska – za zmniejszenie ryzyka operacyjnego w gospodarce magazynowej w produkcie: Obrotowa kabina czołowego wózka widłowego

Premium Technology – za kompleksowe podejście do projektowania i modelowania rozwiązań w zarządzaniu łańcuchami dostaw w produkcie: UGS Plant Simulation

SKK Systemy Kodów Kreskowych – za prostotę i funkcjonalność w produkcie: Terminal głosowy Talkman TM T5’’

Man Star Trucks – za rozwiązania ograniczające szkodliwy wpływ emisji spalin na środowisko w produkcie: Filtr cząstek stałych PM-KAT®

logo-innowacje_yellow.png
 
logo-innowacje_yellow.png
2005

DaimlerChrysler Automotive Polska – za technologię silników wysokoprężnych BlueTec

Pozkrone – za Krone Multi Fix – system zabezpieczenia transportu stali

BT Polska – za układ wspomagający ruszanie wózka z ładunkiem w wózku BT ProLifter

SSI Schäfer – za system regałów przejezdnych

Parkridge – za innowacyjność w parku logistycznym Silesia

Softlab – za optymalizację zarządzania magazynem wysokiego składowania przy zastosowaniu terminali radiowych

Selmar – za komputer przemysłowy najnowszej generacji ForTrack

Cursor – za usługę „Logistyka produktów wsparcia sprzedaży”

Quantum software – za elastyczne konfigurowanie algorytmów obliczania należności w systemie Qguar TMS